Talenty według Gallupa – Odpowiedzialność (RESPONSIBILITY) // StrengthsFinder

Mocne Strony, które możesz odkryć dzięki narzędziu Clifton StrengthsFinder® Instytutu Gallupa to Twoje narzędzie do osiągnięcia spełnienia! Coaching talentów pozwoli Ci osiągnąć najwyższą efektywność zarówno w życiu osobistym i zawodowym.


 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ
(responsibility)

Twoja cecha odpowiedzialności sprawia, że czujesz wewnętrzny obowiązek dotrzymania danego słowa. Jeśli już zaangażujesz się w coś – na mniejszą lub większą skalę – czujesz się emocjonalnie zobowiązany/a doprowadzić sprawę do końca. Od tego zależy Twoje dobre imię. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz się wywiązać z obietnicy, automatycznie szukasz sposobu zrekompensowania tego „poszkodowanej” osobie. Przeprosiny nie wystarczą. Tłumaczenie się nie wchodzi w grę. Nie zaznasz spokoju, dopóki nie dojdzie do zadośćuczynienia. Twoja sumienność – Twoja niemal obsesja, aby dobrze wykonywać powierzone Ci zadania – oraz nienaganne zasady etyczne składają się na Twoją reputację osoby absolutnie niezawodnej. Przy wyznaczaniu nowych obowiązków ludzie będą najpierw zwracać się do Ciebie, ponieważ wiedzą, że dzięki Tobie zadanie zostanie wykonane. Gdy przychodzą lub będą przychodzić do Ciebie, musisz, dokonywać selekcji. Twoja chęć zgłaszania się na ochotnika może czasami skutkować tym, że bierzesz na siebie więcej niż powinieneś/powinnaś.

 


 

A oto typowe wypowiedzi ludzi odpowiedzialnych:

Harry B., konsultant ds. outplacementu:

„Byłem młodym menedżerem w jednym z oddziałów banku, gdy prezes zdecydował się na przejęcie jakiejś nieruchomości. Powiedziałem: ,W porządku, ale naszym obowiązkiem jest zapewnienie jej sprzedaży po pełnej wartości i zwrotu nadwyżki właścicielowi’. On był innego zdania. Chciał sprzedać nieruchomość koledze za cenę równą wierzytelności banku i stwierdził, że mój problem polega na tym, że nie potrafię oddzielić etyki biznesu od swojej prywatnej. Powiedziałem mu, że to prawda. Nie potrafię, ponieważ nie wierzyłem i do dziś nie wierzę, że jedna osoba może mieć dwa standardy. Odszedłem z firmy i wróciłem do pracy przy porządkowaniu lasów za pięć dolarów za godzinę. To była trudna decyzja, bo oboje z żoną utrzymywaliśmy dwójkę dzieci i musieliśmy jakoś wiązać koniec z końcem. Gdy jednak patrzę na to z perspektywy czasu, w pewnym sensie nie było to aż takie trudne. Po prostu nie potrafiłbym funkcjonować w organizacji wyznającej taką etykę.”

 

Kelly G., menedżer ds. operacyjnych:

„Menedżer odpowiedzialny za biznes w Szwecji zadzwonił do mnie w listopadzie i powiedział: ,Kelly, czy mogłabyś nie przysyłać mi towaru aż do 1 stycznia?’. Oczywiście – odpowiedziałam – to dobry plan’. Powiedziałam swoim ludziom o tym planie i myślałam, że już wszystko załatwione. Ale 31 grudnia, gdy ze stoku narciarskiego sprawdzałam swoją pocztę, by tylko upewnić się, że wszystko gra, zauważyłam, że jego zamówienie zostało zrealizowane i zafakturowane. Natychmiast do niego zadzwoniłam i powiedziałam, co się stało. To miły człowiek, więc nie używał brzydkich słów, ale był wściekły i bardzo rozczarowany. Czułam się okropnie. Przeprosiny nic wystarczyły. Potrzebowałam to jakoś naprawić. Zadzwoniłam z górskiego szałasu do naszego kontrolera i do popołudnia udało nam się wycofać z naszych ksiąg tę transakcję i wysłać fakturę korygującą. Zajęło mi to prawie cały weekend, ale uważam, że tak właśnie trzeba było postąpić.”

 

Nigel T., dyrektor handlowy:

„Zazwyczaj czuję się, jakbym miał kawałek metalu w ręce, a na suficie był magnes. Jestem ochotnikiem do wszystkiego. Musiałem się nauczyć radzić sobie z tym, by nie brać na siebie za dużo i nie poczuwać się do winy za wszystko. W końcu zrozumiałem, że nie mogę być odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się na święcie – to zadanie dla Pana Boga.”

 


Dowiedz się więcej Jak czytać wynik StrengthsFinder?

Leave a commenttlnc logo (białe)

ul. Mokotowska 1
Zebra Tower (8 piętro)
00-640 Warszawa
Poland

kontakt@tlncglobal.com

+48 22 229 03 34

Jedyna firma na świecie oferująca Consulting Strategiczny w oparciu o Mocne Strony, przy wykorzystywaniu unikatowego know-how Instytutu GALLUPA, w połączeniu z metodologią GeniusFormulaTM.

Copyright 2017 TLnC ©  All Rights Reserved