Rozwaga Test Gallupa – 34 Talenty wg testu StrengthsFinder 2.0

Rozwaga Test Gallupa

Rozwaga Test Gallupa – zdjęcie

Rozwaga (Deliberative) wg Test Gallupa

Talent Rozwaga wg Test Gallupa to talent z domeny działania.

Osoby o talencie Rozwaga najlepiej określa waga jaką przywiązują do procesu podejmowania decyzji i wyborów. Bacznie obserwują potencjalne ryzyko.

  • Rozwaga wnosi: skrupulatne i sumienne podejście.
  • Rozwaga pragnie: czasu na to by wysłuchać i przemyśleć zanim będzie się oczekiwać od nich, że dadzą konkretną odpowiedź.
  • Rozwaga kocha: opanowanie i ostrożność w obliczu ryzyka.
  • Rozwaga nie znosi: pośpiesznej oceny.

Rozwaga TEST GALLUPA  (Delibarative)

Jesteś ostrożny/a i czujny/a. Chronisz swoją prywatność. Uważasz, że świat jest nieprzewidywalny. Chociaż wszystko wydaje się być w porządku, gdzieś pod powierzchnią wyczuwasz ryzyko. Zamiast zaprzeczać jego istnieniu, wyciągasz je na powierzchnię. Tam je identyfikujesz, szacujesz i ostatecznie redukujesz. Dzięki temu jesteś osobą względnie poważną, która podchodzi do życia z pewną rezerwą. Lubisz na przykład planować z wyprzedzeniem po to, aby przewidzieć to, co mogłoby się nie udać. Starannie dobierasz sobie przyjaciół i milczysz, gdy rozmowa schodzi na tematy prywatne. Co więcej wykazujesz się ostrożnością w rozdawaniu nagród i pochwał, gdyż obawiasz się, że mogłyby być one źle zinterpretowane. Jeśli z powodu swojej powściągliwości nie wzbudzasz sympatii u pewnych ludzi, niech tak zostanie. Dla ciebie życie nie jest rywalizacją o popularność. Życie jest polem minowym. Inni, jeśli sobie tego życzą, mogą przez nie iść nierozważnie. Ty jednak wybierasz inne podejście. Identyfikujesz niebezpieczeństwa, oceniasz ich relatywny wpływ i dopiero wtedy robisz pierwszy krok.


Żeby odkryć i rozwinąć swoje Talenty dołącz do jedynego w swoim rodzaju Warsztatu“Twoja Naturalna Moc”


Rozwaga Test Gallupa – video


A oto typowe wypowiedzi ludzi rozważnych:

Dick H., producent filmowy:

„Zawsze chodzi mi o to, by operować jak najmniejszą liczbą zmiennych. Im mniej zmiennych, tym niniejsze ryzyko. Gdy negocjuję z dyrektorami, zawsze zaczynam od mniej ważnych spraw. Gdy mam już załatwione drobiazgi, czuję się lepiej. Mogę się skoncentrować. Mogę kontrolować całą rozmowę.”

Debbie M., kierownik projektu:

Jestem osobą praktyczną. Gdy moi koledzy rzucają na prawo i lewo swoimi wspaniałymi pomysłami, ja pytam: ,A jak to zadziała?’, Jak może to zostać przyjęte przez tę czy inną grupę osób?’. Nie twierdzę, że przez takie negatywne nastawienie staram się odgrywać rolę aduocatus diaboli, ale zawsze zastanawiam się nad konsekwencjami i oceniani ryzyko. Myślę, że wszyscy podejmujemy lepsze decyzje dzięki moim pytaniom.”

Jamie B., pracownik serwisu:

„Nie jestem osobą dobrze zorganizowaną, ale jest jedna rzecz, którą zawsze robię dobrze: sprawdzanie. Wszystko sprawdzam dwa razy. Nie postępuję tak dlatego, że jestem nadmiernie odpowiedzialna lub coś w tym rodzaju. Robię to dla poczucia bezpieczeństwa. Robię tak ze wszystkim, z moimi związkami, z pracą, z każdą rzeczą. To tak jakbym wchodziła na drzewo – muszę wiedzieć, że każda gałąź, na której staję, jest solidna.”

Brian B., administrator szkoły:

„Staram się ułożyć solidny, bezpieczny plan nauczania. Uczestniczę w konferencjach, na których działa osiem komitetów. Mamy radę nadzorującą szkoły w całej prowincji, ale wciąż nie czuję się dobrze z podstawowym modelem. Szefowa pyta: ,Kiedy będę mogła zobaczyć twój plan?’, a ja odpowiadam: ‘Jeszcze nie, jeszcze nie jest dopracowany’. Ona uśmiecha się szeroko i mówi: ,Ej, Brian, nie bądź perfekcjonistą. Ja chcę tylko zobaczyć twój plan’. Na szczęście daje mi spokój, bo wie, że moje starania przynoszą wielkie korzyści. Na początku wkładam w to dużo pracy, ale gdy już zapadnie decyzja, nie trzeba jej później zmieniać. Nie trzeba się z niczego wyplątywać.”


O talencie Rozwaga w Biblii

możesz poczytać tu:

Ef 5, 15-16

515 Baczcie więc pilnie, jak postępujecie, nie jako niemądrzy, ale jako mądrzy. 16 Wyzyskujcie chwilę sposobną, bo dni są złe.

Jk 1, 19-20

119 Wiedzcie, bracia moi umiłowani: każdy człowiek winien być chętny do słuchania, nieskory do mówienia, nieskory do gniewu*. 20 Gniew bowiem męża nie wykonuje sprawiedliwości Bożej*.

Łk 14, 28-30

1428 Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? 29 Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: 30 “Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”.


Żeby odkryć i rozwinąć swoje Talenty dołącz do jedynego w swoim rodzaju Warsztatu“Twoja Naturalna Moc”


Poczytaj co inni mówią o tym Warsztacie: 

“Daliście mi najpiękniejszy dar. To miał być po prostu zwykły kurs w którym chciałam poznać i rozwinąć swoje talenty Gallupa. Taki prezent urodzinowy który doceni Learner. Tymczasem otrzymałam znak że mam szukać spełnienia, że ta melancholia i poczucie że tyle mam a jednak nadal coś mi umyka jest uzasadniona. Techniki i zadania domowe byłyby już same w sobie dużą wartością. Ale tylko Taisją przepełniona natchnieniem, entuzjazmem, wiarą była w stanie sprawić że uwierzyłam że to wszystko ma sens.”

Sylwia Santana

“Ponieważ robiliśmy kurs razem z moją Monią to przeżyliśmy uświadamiającą Przygodę . Podróż przez łzy , złość na siebie, śmiech radość i uwolnienie. Jesteśmy wdzięczni bo wiemy jaką wartość ten kurs wniósł w nasze życie. Ten kurs jest jak latarnia dla każdej zbłąkanej duszy. Instrukcją obsługi otwierania okna przez które Bóg chce nam pokazać co nam przygotował. Nasi znajomi i przyjaciele już do nas dołączają i korzystają z zachwytem z tego kursu. Dziękujemy Taisja za to, że jesteś.”

Wojtek i Monika

“Cały kurs to niesamowita podróż wewnątrz siebie, nie jestem w stanie zliczyć tych wszystkich przemian i oświeceń, których doświadczyłam.”

Natalia Motyl


Więcej o Talentach i Spełnieniu możesz posłuchać tu – Taisja Laudy Podcast – Spotify


Rozwaga Test Gallupa – Transkrypt

Talent Rozwaga wg Test Gallupa to talent z domeny działania.

Osoby o talencie Rozwaga najlepiej określa waga jaką przywiązują do procesu podejmowania decyzji i wyborów. Są w stanie powiedzieć i przewidzieć jakie mogą napotkać przeszkody w przyszłości bądź proces, za który się właśnie bierzemy, bądź działanie, które chcemy podjąć. Osoby te można porównać z takimi obserwatorami życia. To nie oznacza, że oni nigdy nie działają, to jest przecież talent z domeny działania, oczywiście, że działają tylko przed tym jak się wezmą do tego działania oni muszą rozważyć, jak się mówi: “dziesięć razy zmierzyć i jeden raz odciąć”. Czyli dziesięć razy coś sprawdzą. Mogłoby się wydawać, że taka osoba jest tzw. hamulcowym ale uwaga, nie zawsze to tak wychodzi. Może w tej chwili, w której dzisiaj się znajdujemy bądź podejmujemy decyzje, ludziom z talentem Aktywator bądź Osiąganie może się wydawać, że osoba z Rozwagą hamuje cały proces ale ten człowiek wnosi właśnie ogromną wartość, jeżeli się oczywiście zna na tym, nad czym się zastanawia. Dlaczego? Ponieważ jeżeli często ruszymy do działania zbyt szybko i nie przewidzimy co może się zadziać po drodze napotkają nas trudności, które uniemożliwiają nam osiągnięcie celu. Deliberative tak samo jak Osiąganie chce osiągnąć cel tylko Osiąganie wie, że już robimy szybko i do przodu i często może nie zauważać co jest po drodze. I właśnie nasza współpraca talentów polega na tym, żebyśmy wzięli pod uwagę i proces szybkiego osiągania i rozwagę co może pójść nie tak. W tym momencie, na tym etapie talent Deliberative jest fenomenalny i niezastąpiony.

Bacznie obserwują potencjalne ryzyko. Patrzą na wszystko z boku, nie przywiązują się emocjonalnie, potrafią tym dość dobrze zarządzać, nawet jeśli sytuacja dotyczy ich osobiście. Potrafią, jak się uczy w praktyce coachingowej, wyjść z własnych butów i stanąć gdzieś obok i obserwować siebie bądź to co się dzieje i podjąć decyzję nie na poziomie emocjonalnym tylko na poziomie rozwagi czyli tutaj właśnie rozsądku, sensu, bez emocji.

Rozwaga będzie przewidywać rzeczy, które mogą pójść źle. Jest to talent, który ma odcień domeny strategicznej, mimo tego, że związany stricte z działaniem – czyli co musimy zrobić – mówi Deliberative – dzisiaj, żeby jutro nie napotkały nas trudności A, B, C. Czyli tutaj wybrzmiewa jakby był strategiem ale to jest coś innego bo Strateg wie jak to zrobić a Rozwaga będzie to robić, przygotuje się, zastanowi i też to zrobi.

Rozwaga wnosi: skrupulatne i sumienne podejście. Takie osoby są świetnymi lekarzami, są świetnymi neurochirurgami. Nie chcielibyśmy żeby neurochirurg czy lekarz robił operację serca i miał tylko Aktywatora i Osiąganie – rozetnijmy i zszyjmy szybiutko 🙂  Chcemy żeby się zastanowił, żeby się upewnił. Może to jest zbyt drastyczny przykład ale to jest ta różnica pomiędzy Osiąganiem a Rozwagą. Chcemy aby nasz lekarz, rozważył i zastanowił się czy wszystko jest dobrze, dał jeszcze ten czas, odrobinę czasami jest to parę sekund, parę milisekund, które decydują i wnoszą ogromną różnicę w końcowym efekcie.

Rozwaga pragnie: czasu na to by wysłuchać i przemyśleć zanim będzie się oczekiwać od nich, że dadzą konkretną odpowiedź. Tutaj też ten talent, ma podobieństwo do domeny strategicznej bo talenty z domeny strategicznej też kochają czas, przestrzeń i aby pozwolić im się zastanowić przed tym jak dadzą odpowiedź. Jeżeli masz w swoim zespole czy w rodzinie osoby z talentem Deliberative a sam właśnie jesteś Aktywatorem bądź masz Osiąganie zrozum tego człowieka, nie popychaj tej osoby do przodu zbyt mocno, zbyt szybko. Uszanuj to, że ta osoba potrzebuje właśnie rozważać i bardzo często, kiedy wróci do Ciebie już z decyzją już z odpowiedzią może wnieść coś w Twoje zrozumienie w Twoją wizje czego wcześniej nawet nie dostrzegałeś/łaś, że coś takiego istnieje bądź może się zadziać.

Rozwaga kocha: opanowanie i ostrożność w obliczu ryzyka. Zazwyczaj osoby z talentem Rozwaga ryzyka raczej nie podejmują co jest kompletnym przeciwieństwem do talentu np. Aktywator, który żyje podejmując ryzyko. Deliberative może podjąć ryzyko ale po tak rozważnym podejściu czy to nadal jest ryzyko? Jeżeli ten talent w coś wchodzi to możesz mieć pewność, że prawdopodobnie to coś się powiedzie.

Rozwaga nie znosi: pośpiesznej oceny. Nikt z nas nie lubi być oceniany ale talent Deliberative szczególnie nie lubi, kiedy zbyt szybko podejmuje decyzje bądź coś wnioskuje czy na temat przedsięwzięcia czy na temat innej osoby. Dlaczego? Bo przecież to jest nierozważne.

Co może być barierą, przeszkoda bądź blokadą dla osób z tym talentem? Jeżeli go masz musisz nim zarządzać. Każdy talent może być dla nas błogosławieństwem albo przekleństwem. Kiedy talent Rozwaga staje się przekleństwem? Wtedy, kiedy cechuje nas ciągłe niezdecydowanie, że nie potrafimy podjąć decyzji ponieważ wciąż i wciąż chcemy to coś rozważyć.
Jak z tym sobie poradzić? Daj tej decyzji czas, daj sobie deadline. Uszanuj swój talent Deliberative, daj mu czas, dzień, dwa, dwa tygodnie, dwa miesiące w zależności od tego jakiego rodzaju to jest decyzja ale potem jak minie ten okres weź ten talent w swoje ręce, albo któryś inny talent ze swojego top5 i powiedz mu: “teraz to już musimy podjąć decyzję”, żeby się ten talent nie przerodził przeciwko Tobie i nie objawiał w Twoim życiu jako niezdecydowanie, że po prostu nie potrafisz podjąć konkretnej decyzji i pójść do przodu ze wszystkim.

Jeżeli masz w swoim zespole, osobę która ma ten talent może zrozumiałaś/łeś jak pracować z tym człowiekiem, może jak go motywować, jak zarządzać, z jakich zasobów korzystać ponieważ każdy talent ma ogromną potęgę, moc i zasoby w sobie jeżeli tylko to dostrzeżemy.

Z Miłością,

Taisja Laudy

Żeby odkryć i rozwinąć swoje Talenty dołącz do jedynego w swoim rodzaju Warsztatu “Twoja Naturalna Moc”

Taisja Laudy
administrator
Strateg Spełnienia i Wizjoner. Twórczyni Formuły Geniuszu™, która opierając się na tym, w czym naprawdę jesteś dobry, prowadzi do odkrycia Twojego powołania. Kobieta o niesamowitym darze przemawiania i przekazywania mądrości Bożej. Stworzona do służenia innym i pomagania im w osiąganiu wewnętrznego spokoju, życiowej radości i długotrwałych osiągnięć. Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki wspaniałych dzieciaków. Jak dotąd mieszkała w dziewięciu krajach od Syberii w Rosji po Nową Zelandię. Założycielka międzynarodowej firmy TLnC – Certyfikowany Coaching/Consulting Mocnych Stron Instytutu Gallupa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.